Cum sa faci economie in gospodarie

piata-de-grosFacem  literatura, dar trebuie sa mai si mancam si cred ca pe nimeni nu da banul afara din casa, asadar articolul de astazi este diferit de stilul cu care v-am obisnuit, nu e poetic, ci cat se poate de prozaic si raspunde unei promisiuni pe care i-am facut-o Mihaelei citindu-i una din minunatele ei postari despre economia in gospodarie.

In cautare de reduceri si oferte avantajoase, sambata am ajuns la Piata de Gros din Bucuresti, eu si Mr SF, inarmati cu doua carucioare, pentru ca nu avem masina in dotare. Auzisem de preturi miraculoase in zona, asa ca profitand de salariul care tocmai aparuse si de frigiderul porno, am zis sa o punem de-o cumparatura.
Ma asteptam la oferta senzationala, dar nu a fost chiar asa: pe scurt: fructe si legume frumoase, dar la preturi similare cu piata (una mai ieftina, eu compar cu Piata Sudului, pe care o am destul de aproape de casa).
Selectez cateva exemple: vinetele 1,5 lei kg, e drept, foarte frumoase si te lasa sa le alegi (in piata erau tot la fel, dar mai uratele, cele de genul acesta erau 2 lei- asta in weekend, ca eu una in timpul saptamanii nu prea ajung, din motive de job); prunele 3 lei kg ( in piata vazuse si cu 2.5 lei); ardeiul gras rosu 3 lei kg, foarte frumos (in piata vazusem cu 4 lei), ardei gras verde 2 lei kg, ceapa la saculete  de aproximativ 5 kg (amestecata si mica si medie) 1.6 lei kg
Surpriza placuta a fost insa la carne, unde am gasit o oferta despre care merita sa povestesc. Iata!
Pulpe olandeze (si alte cateva alte neamuri europene) la cutii de cate 5 sau 10 kg, 7.3 lei kg- nu am luat pentru ca imi era teama ca sunt cam grase, am luat in schimb  pulpe cu spate Cocoricco 8 lei kg (pungi de aproximativ 1kg/3 pulpe), mezeluri Cristim, in medie aproximativ cu 4 lei/kg mai ieftine decat in Carrefour (Sunca de Praga era, de exemplu 22 lei kg, eu cumparasem din Carrefour (la oferta!) cu 26 de lei miercuri), sunca taraneasca afumata ( slanina) o bunatate – am luat si noi , 16 lei kg.
Altele: branza telemea de vaca 11 lei kg,  oaie si capra, 13 lei kg (bunicica, am testat), oua rosii/albe 0.35 lei (ca in piata sau pe acolo).
La produse de tip ulei, zahar, orez, cafea, detergenti- preturi cam ca in Hypermarket, dar nu cand prinzi vreo oferta…asadar le-am ocolit.
detergent-ieftin

Nu am ocolit in schimb oferta de la Hypermarketul Lidl, in drum spre casa, unde am cumparat detergent lichid Formil pentru rufe colorate 2litri, 15 lei ( foarte bun, deja nu mai cumpar altceva) balsam de rufe Dal Via- 4 litri, 7.4 lei ( raport super multumitor calitate pret), malai la pungi XXL de 2 kg – 3.2 lei punga, faina de 65.0 sau de cozonac, tot pungi XXL de 2 kg, 3 lei punga.

 zona-piata-de-gros
Voi ce afaceri bune ati facut pe la cumparaturile casnice?

18 COMENTARII

  1. Preturile la fructe si legume cam asa sunt si la aprozarul de langa blocul meu, poate chiar putin mai jos. Eu nu mai merg in piata de cand s-a deschis aprozarul asta, pentru ca preturile sunt cam la fel. In plus la aprozar mi le aleg in punguta, ca la supermarket, in piata de multe ori ajung sa ma cert cu precupetii ca-mi pun in punga ce vor ei.
    Lidl nu prea imi este in drum, dar poate ca ar trebui sa fac un efort sa ajung la el, pentru ca aud multe pareri bune. Eu am in drum un Penny unde ma opresc sa cumpar lactate Boni sau coliba Ciobanasului, bune si destul de ieftine, comparativ cu marci celebre carora nu le dau numele 😉

    • Citisem si la Mihaela comentariul tau cu aprozarul miraculos si nu imi ramane decat sa te invidiez! Penny eu nu prea am in zona din pacate, dar pentru preturi bune m-as duce si mai departe. Branza de vaci (dulce) cumperi de exemplu? Asta m-ar interesa daca as gasi-o ieftina.

    • Aprozarul e afacerea a doi tineri, au in jur de 25-26 de ani, sot si sotie. Muncesc foarte mult, de dimineata pana seara, el aprovizioneaza si ea vinde, nu au pe nimeni altcineva. Sunt copii inteligenti, daca ar pune preturi mai mari, toata lumea s-ar duce in piata care e la 10 minute de aprozar 😉
      Branza de vaci proaspata imi aduce o tanti de la tara cu 12 ron/kg.

  2. la noi e mai simplu cu achizitiile. multe se gasesc prin curtea noastra, multe vin pe filiera taraneasca (daca nu de la rude atunci de la altii) iar restul direct din piata. supermarketurile f rar le vizitam si numai ptr anumite articole. mezeluri nu consumam de ani buni asa ca aici am rezolvat problema :). cu pepenii incercam sa facem afaceri bune dar se mai intampla ca afara sa fie vopsit gardul si inauntru sa nu aiba nici un gust. si asta nu e prea placut cand are individul vreo 9 kg. dar se bucura gainile de masa copioasa, nu se pierde nimic.

  3. Eu am facut cea mai buna afaccere: l-am trimis pe Sotu' la cumparaturi!:)) El e promt, nu sta sa studieze prea mult, cumpara tot ce are pe lista si scap si de staul la coada. Plus ca alege cei mai buni pepeni!!

  4. A fost o vreme cînd umblam bezmetică după cel mai bun preț. Până ce soțul din dotare, mai inginer decât mine, a luat o hârtie și a socotit că am economisit câțiva lei și am pierdut o oră. Acum mă organizez altfel. Supermarket mai rar (doar pentru anumite produse și aprovizionare pe termen mai lung) și piață vineri spre seară. În piață, pe lângă legume și fructe, sunt și magazinele de unde cumpăr lactate și carne (direct de la producător).
    Frigiderul porno? Expresia asta o folosim și noi. 🙂

  5. Eu fac afaceri bune si economii ducandu-ma cat mai rar la cumparaturi :))
    Adevarul e ca noi nu cumparam nicio leguma pentru ca avem de toate in gradina proprie. In ultima vreme nici carne, am mai taiat din pasari fiindca vine din urma generatia tanara 🙂

    • Ti-am vazut micul paradis…si ma inverzesc de invidie de cate ori mai apari cu vreo fotografie cu vreo floare de cucurbitacee 🙂

  6. Neaţa' Dănuţa hărnicuţa şi mulţumesc frumos de menţionare şi pentru postarea aceasta, care ne ajută să facem o comparaţie. N-am fost ieri pe la computer că mi-au venit băieţii acasă şi nici nu am putut să mai scriu meniul săptămânii, pe care îl postam lunea, de atâta stat în parc cu Mihnea. Am apucat doar să ajungem la Piaţa Obor, să facem cumpărăturile. Acolo, preţurile erau parcă un pic mai mari decât săptămâna trecută, la unele produse. De exemplu, prune cu 2,5 lei nu mai erau, că s-or fi copt mai puţine de, că au crescut la 3 lei. Vinete cu 1 leu, de asemenea, că ajunseseră la 1,5 lei. În schimb pepenii erau 0,8 lei/kg, deci mai puţin. Am găsit însă piept de pui cu os la 12,99 lei(ofertă în hala nouă) şi carne tocată amestec cu 13 lei/kg, care arăta foarte bine. La Billa era 16 lei/kg.

    Din experienţa ta, constat că la Piaţa de Gros ar merita cam un drum pe lună pentru carne. Eu nu am văzut nicăieri pulpe de pui sub 11 lei/kg, deci la o cantitate mai mare ar merita un pic efortul parcurgerii distanţei până acolo. Mezeluri, nici noi nu mai consumăm, dar poate aş mai lua nişte şunculiţă ţărănească afumată uneori, că Mihnea mai tânjeşte, după câte un mezel. Poate ar merita şi brînzeturile. Mulţumesc încă o dată pentru această postare, ca să avem o posibilitate de comparaţie.

    Cu vinetele, am scris la mine, că ai avut dreptate cu cele enorme, pentru că într-adevăr le-am copt cam greu acum. Din cea mai mare am tăiat puţin şi am pus printre dovleceii umpluţi, că nu se copsese bine partea de jos.
    Trebuie neapărat să caut şi eu cel mai apropiat Lidl, că mai am vreo câteva colege ce-mi povestesc foarte mulţumite de unele preţuri şi produse. Au fost foarte încântate de îngheţata luată de acolo, iar una îmi spune că şi iaurturile şi smântâna sunt la preţuri bune.
    O săptămână frumoasă să ai, Dănuţa!

  7. Eu m-am oprit pe la camping, am văzut nişte reduceri frumoase la saci de dormit şi corturi, atât la Decathlon, cât şi prin Auchan! De restul trebuie să o întreb pe nevastă-mea.

  8. Nah, eu nu prea sunt buna la facut economii! Iau ce-mi pica in mana, nu stau sa fac comparatii. E drept in zona in care stau cel mai aproape supermarket e la 10 min de mers cu masina. Asa ca nu prea am de unde alege. 😀

  9. Eu mi-am cumparat inghetata de la Cora: 2 inghetate mari Aloma,de 1 litru la 14 leix2=28 lei -25% reducere in tichet Cora (pentru ca era weekend, deci 25% reducere la anumite marci de inghetata), deci vreo 21 lei pentru 2 cutii de Aloma mari.
    Asta era promotoa de la Cora.
    Dar am mai beneficiat de o reducere de la Nestle: la 2 cutii de Aloma mari cumparate, primesti o cutie mare de Nirvana gratuit!
    Deci cu 21 de lei am cumparat 2 cutii de Aloma si una de Nirvana, (toate mari!).
    Si promotia de la Nestle este valabila in Cora de vreo 3 weekenduri!
    Mi-am cumparat in fiecare week-end cate un "pachet" de inghetata si sper sa mai "prind" promotia asta si weekendul urmator!

  10. Afacerea mea este de familie. Parintii mei au cumparat casa in Ploiesti si mi-au oferit o copilarie care inca ma face sa iubesc acest oras. Datorita acestei afaceri, am gasit in piata de la hale vinete cu 0,80 lei si mi-am copt pentru la iarna, am facut si un pic de zacusca, pe care cred ca o vom termina inainte de venirea iernii… Problema este ca risipesc prea multi bani pe tigari. 🙁

LASA UN MESAJ

Please enter your comment!

* Bifarea casetei GDPR este obligatorie

*

De acord

Please enter your name here